zapach
Perfumeryjne abc - poradnik

Grupy zapachowe

Co roku, każda marka perfum, walczy o pozycję na rynku. Wszyscy, chcą znaleźć się w rankingu najlepszych perfum roku. Zapewne Ciebie także, szokuje ile nowych flakoników perfum wkracza co roku na półki sklepowe. Jak je dzielić, by móc zacząć rozróżniać zapachy?

Poznajmy kilka grup zapachowych:

Grupa cytrusowa

To jedna z najpopularniejszych grup zapachowych. Ekstrakty zapachowe, pochodzą z pomarańczy, grejpfruta, cytryny, limonki, mandarynki, bergamotki i kwiatu pomarańczy. Otrzymuje się je w procesie tłoczenia. Dzięki nim, zapachy są lekkie, orzeźwiające i świeże. Mają za zadanie pobudzić nasze zmysły i dodać nam energii. Swoje zastosowanie znajdą w ciepłe, letnie dni.

Grupa kwiatowa

To grupa perfum, najbardziej lubiana przez kobiety. W grupie tej, występuje ogromna ilość ekstraktów. Możemy wśród nich znaleźć m.in. różę, jaśmin, fiołka, bez, konwalię, czy fiołki. Oczywiście, jest ich o wiele więcej. Perfumy z grupy kwiatowej, mają za zadanie działać jak afrodyzjak, otulając subtelnie nasze ciało.

Grupa drzewna

Jak sama nazwa wskazuje, w grupie drzewnej znaleźć możemy nuty zapachowe takie jak: drzewo sandałowe, paczula, czy sosna. W kompozycji zapachowej, ekstrakty te, potrafią stworzyć niesamowite kompozycje, które pobudzą wszystkie zmysły. Zapachy te, używane są głównie w produkcji perfum męskich. Są one eleganckimi i mocnymi zapachami.

Grupa orientalna

Perfumy należące do grupy orientalnej, to zmysłowe i egzotyczne zapachy. Wyczuwalne ekstrakty w perfumach to: przyprawy, cynamon, wanilia i kwiaty egzotyczne, a także ambra i piżmo. Są to trwałe i ostre perfumy. Otulają one ciepłem swojego korzennego zapachu. Osoby korzystające z tych zapachów, kojarzą je z podróżami na daleki wschód.

Grupa paprociowa

Grupę paprociową tworzą głównie dwa ekstrakty. Są to paproć i lawenda. Jednak nie obejdzie się, bez dodatkowych ekstraktów, które są dopełnieniem całego zapachu. Do flakoniku perfum, trafiają także mech dębowy, zioła i kumaryna. To intrygujące i tajemnicze zapachy. Głównie dedykowane mężczyznom. Swoje zastosowanie znajdują na randce, czy wieczornej imprezie.

Grupa szyprowa

Grupa szyprowa składa się głównie z bergamotki, róży i mchu dębowego. To najmniejsza grupa zapachowa. I posiada bardzo unikatowe zapachy. Jednak cieszy się ogromną popularnością wśród odważnych i aktywnych mężczyzn, którzy chcą zaistnieć w towarzystwie.

Grupa skórzana

To ostatnia grupa i zarazem bardzo specyficzna. Znajdziemy w niej nutę tytoniu i palonego drewna oraz dymu. Specyficzne zapachy, dla wymagających mężczyzn. Niektórzy potrafią w nich wyczuć delikatne ekstrakty kwiatowe. Są to perfumy ciepłe i ciężkie. Dlatego stosuje się je, tylko i wyłącznie w perfumach męskich.