Home>>Perfumeryjne ciekawostki>>Perfumeryjne ciekawostki
ciekawostki
Perfumeryjne ciekawostki

Perfumeryjne ciekawostki

Na świecie istnieje wiele mitów, ale także mnóstwo ciekawostek o perfumach. O wielu z nich pewnie jeszcze nie słyszałeś. Dziś poznasz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań i dowiesz się o wielu niesamowitych historiach.

Kiedy powstały pierwsze perfumy?

Pierwsze perfumy, pojawiły się już 4 tysiące lat temu. Dzięki wykopaliskom prowadzonym przez archeologów, znaleziono amforę z pachnidłem. Było to kluczowe wydarzenie dla rynku perfumeryjnego. Bowiem znaleziono także wszystkie, niezbędne urządzenia potrzebne do wytwarzania perfum. Odnaleziono mieszadła i destylatory. Dlatego w dalszych krokach, zaczęto produkcję perfum. Do tego celu wykorzystywano zioła, lawendę i sosnę.

Jaki zapach najbardziej działa na mężczyzn?

Po wykonaniu wielu testów we Francji, odkryto, że najczęściej mężczyźni reagują na zapach tuberozy. Wyczuwając tą konkretną nutę zapachową, panowie dostają niekontrolowanego skurczu mięśni.

Olejki eteryczne vs. olejki syntetyczne

Zastanawiałeś się pewnie nie raz, który olejek najlepiej wybrać. Choć często nasz wybór pada na olejek eteryczny, to większość z nas nie wie dlaczego zakupił właśnie ten olejek. Olejki eteryczne, choć posiadają ładne zapachy, to nigdy nie będą pachnieć naturalnie np. świeżymi kwiatami. W takim wypadku, najlepiej jest zakupić olejek syntetyczny. Ponieważ ich budowa jest o identycznym wzorze chemicznym, jaki maja składniki zapachowe.

Kto wynalazł pierwsze perfumy?

Pierwszą twórczynią perfum, była chemiczka Tapputi. Jej pierwszy zapach, stworzyła, łącząc ze sobą kwiaty, mirrę, balsam i tatarak. Bardzo skrupulatnie wykonywała swoje perfumy, filtrując mieszankę kilkukrotnie. Jej praca była efektowna i odniosła wtedy wielki sukces.

Co łączy perfumy i hormony?

Niektórzy z nas, nie zdają sobie sprawy jak duży wpływ na odczucie zapachu perfum mają nasze hormony. U kobiet w ciąży nawet nuta świeżych kwiatów, będzie pachnieć jak owoce prosto z ogródka. Nawet temperatura naszego ciała odgrywa tu znaczącą rolę. Niewielka różnica w temperaturze, może spowodować zupełnie inne odczucie nut zapachowych.

To tylko część z wielu ciekawych i inspirujących wiadomości. Dlatego już niebawem, pojawią się kolejne wiadomości z tematu ciekawostek perfumeryjnych.