Home>>Perfumeryjne abc - poradnik>>Jak wybrać odpowiedni perfum – czyli kilka wskazówek dobrego zakupu
zakup perfum
Perfumeryjne abc - poradnik

Jak wybrać odpowiedni perfum – czyli kilka wskazówek dobrego zakupu

Chyba każdy z nas wie, że wybór perfum to wcale nie jest taka prosta sprawa. Tym bardziej jeśli kupujemy je dla innej osoby. Na półkach sklepowych, czy w ofercie sklepu internetowego możemy wybierać zapachy wśród bogatej oferty wielu firm. Jest to dodatkowe utrudnienie. Gdybyśmy mieli do wyboru pięć różnych zapachów, wybór podjęlibyśmy w ciągu kilkunastu minut. W przypadku, gdy na rynku obecnie jest co raz więcej dostępnych zapachów, zadanie kupna perfum jest dodatkowo utrudnione.

Poznajmy więc, kilka wskazówek które pomogą nam w dokonaniu słusznego wyboru perfum.

Odpowiedni dzień na zakupy

Najważniejsze jest to, aby na zakupy wybrać się w dzień, kiedy jesteśmy wprawieni w dobry nastrój. Tylko wtedy odczujemy prawdziwą nutę zapachową i rozpoznamy jej skład. Nie jest wskazane, aby na zakupy wybierać się zmęczonym, czy głodnym. Odczujemy wtedy rozdrażnienie i niechęć. W skutek czego niestety dochodzi do tego, że dokonujemy szybkich i nieprzemyślanych zakupów.

Przemyślane zakupy

Kiedy, już będziesz dokonywać wyboru, warto przemyśleć swój zakup. Jak mówi znane powiedzenie „co nagle, to po diable” jest tu idealnym przykładem. Perfumy będą nam służyć nawet kilka miesięcy, nie warto więc pochopnie kupić „pierwszych lepszych”. I co jest najistotniejsze, nie należy testować więcej niż trzy zapachy. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się spryskać tester do perfum, kilkanaście razy. I jaki był tego efekt? Zdezorientowanie i zawroty głowy. Niestety, ale utrudnia to podjęcie racjonalnej decyzji. I często zdarza się, że nieumyślnie kupujemy złe perfumy, które kolejno lądują na dnie szuflady.

Jaki jest Twój gust?

Przed zakupem perfum, należy zastanowić się, jaką grupę zapachową lubimy, a która jest dla nas zbyt ciężka. Wyróżniamy cztery kategorie zapachowe i są to: zapachy kwiatowe, orientalne, szyprowe i cytrusowe. Jednymi z najczęściej kupowanymi zapachami są nuty kwiatowe i cytrusowe. To perfumy delikatne i lekkie, dające odczucie orzeźwienia. Natomiast nuty szyprowe, mogą wydawać się ciężkie w odczuciu. A przy zapachu orientu, wyczuwalne są zapachy korzenne. Każdy z tych gatunków, ma swoich wiernych fanów. Wszystko zależne jest jednak od naszych upodobań i preferencji.

Jak testować perfumy

W każdej perfumerii, dostępne są papierowe paseczki do testowania zapachu perfum. Jednak w przypadku zapachu, najlepiej jest testować je na własnej skórze nadgarstka. W ten sposób najlepiej przekonamy się, jak będziemy czuć się z danym zapachem na co dzień.

Zdarza się również sytuacja, że nie wiemy od czego zacząć poszukiwania perfum. Nie mamy konkretnej marki, czy nuty zapachowej, której szukamy. W takim momencie, najlepiej poprosić o pomoc osobę, która się na tym zna. W przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym, należy poprosić o pomoc ekspedientkę, która zna asortyment sklepu i doradzi odpowiedni zapach personalnie dla nas. W przypadku zakupów online, możemy skonsultować się na czacie, z pracownikiem sklepu, który również pomoże nam w wyborze odpowiedniego flakonika perfum. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu i dokonamy prawidłowego wyboru i zakupu perfum. Nie dajmy się także zwieźć, że tylko najdroższe perfumy są najlepsze. Bo tak nie jest. Obecnie na rynku perfumeryjnym, dostępnym jest kilkadziesiąt różnych marek, które w swojej ofercie posiadają czasami setki różnych zapachów. Czasami mniej wypromowane marki, potrafią mieć zapachy konkurencyjne, dla wielu drogich i popularnych firm.

Jeśli szukasz, czegoś wyjątkowego dla siebie, lub swoich bliskich, warto czasami poddać się eksperymentom i sięgnąć na półce po produkty nieznanej nam jeszcze marki.