Home>>Perfumeryjne abc - poradnik>>Nuty zapachowe – czym są?
Nuty zapachowe
Perfumeryjne abc - poradnik

Nuty zapachowe – czym są?

Nuty zapachowe kojarzą się z symfonią dźwięków. Bardzo słusznie, gdyż perfumy podobnie jak utwór muzyczny, są skomponowane z takich nut, by efekt końcowy był niezwykły i zapamiętany. Czym są nuty zapachowe i dlaczego są tak istotne w tworzeniu perfum? Zapraszamy do artykułu.

Nuty zapachowe – co to jest?

Po rozpyleniu perfum na swojej skórze, czujesz, że niektóre zapachy są wyraźniejsze, inne mniej intensywnie. Po chwili jednak ich miejsce zastępują jeszcze inne zapachy. Dzieje się tak dlatego, że większość perfum opiera się na piramidzie i składa się z trzech części – nuty głowy, nuty bazy i nuty serca. Nuty zapachowe to wonie, które rozwijają się na skórze, a każda z nich ma inny czas parowania, czyli utrzymywania się na ciele. Zatem niektóre z nich będziemy czuć zaledwie parę minut, a inne kilkanaście godzin. To rozłożenie nie bez przyczyny jest określane piramidą zapachów, gdyż od wąskiego i ulotnego szczytu, zmierzamy ku szerokiej i trwałej podstawie.

Nuta głowy – wizytówka perfum

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a ta rola przypadła nutom głowy. Właśnie one decydują, czy zapach przypadnie nam do gustu, czy nie, gdyż czujemy je od razu po rozpyleniu perfum. Jednocześnie jest to dość złudne uczucie, ponieważ dane nuty zapachowe będą wyczuwalne zaledwie do kilkunastu minut, po czym się ulotnią i zostaną zastąpione przez inne. Często w nutach głowy znajdziemy lekkie, cytrusowe, owocowe i kwiatowe kompozycje, które ujmują nas słodyczą i subtelnością. 

Nuta serca – intensywny środek

Lekkie, krótkotrwałe doznania, które dostarcza nam nuta głowy, zastępuje nuta serca. To bardzo intensywny element perfum, który utrzymuje się do kilku godzin. Właśnie nuty serca rozbudowują zapach, decydują o jego charakterze i wyrazistości. Spotkamy tutaj nieco cięższe akordy korzenne, drzewne, szyprowe lub korzenne. Nuty serca decydują o tym, do jakiej kategorii zakwalifikujemy dane perfumy. Jeśli w środkowej części przeważają nuty kwiatowe, to oznaczymy je jako kwiatową kompozycję, jeśli zaś owoce – natura owocowa itd.

Nuta bazy – długotrwałe uczucie

Nazywana także nutą głębi, są podstawą perfum, od której zaczyna się komponowanie całej mieszanki. Nuty bazy utrzymują się nawet do kilkunastu godzin, są najcięższymi, niezwykle pachnącymi aromatami, które pozostaną z nami najdłużej. Nuty bazy to tak zwane “utrwalacze” – są oparte na olejkach zapachowych, które podtrzymują żywotność perfum i podbijają zapach pozostałych. Należy do nich ambra, żywica, wanilia, piżmo, paczula, skóra.

Oleijki i nuty zapachowe

Jak to wszystko połączyć?

Wiemy już, że w każdej z 3 wymienionych nut zapachowych dominują inne akordy. Jak to wszystko połączyć, żeby wyszła z tego fenomenalna, piękna i spójna całość? Perfumiarze bardzo się starają, by zapach w każdym z etapów był podobny. Sprawi to, że całość będzie harmonijnie się przenikać, a przejście pomiędzy nutami głowy, serca i bazy będzie dla nas przyjemnym doświadczeniem. Mimo, iż zauważymy, że perfumy nie pachną identycznie jak na początku, będzie to dla nas zaskakującym, ale także bardzo ciekawym doznaniem. 

Czemu pachną inaczej?

Co w przypadku, kiedy dopada Cię zaskoczenie, żeby nie powiedzieć rozczarowanie zakupionymi perfumami? Przecież miały pachnieć identycznie jak w sklepie! Ileż to razy zapach, który pachniał bosko w drogerii, w domu był nie do zniesienia? 

Mało tego! To, jak pachną perfumy nie zależy tylko od ich nut zapachowych, ale także od… Twojej skóry. Pamiętaj o indywidualnych właściwościach (zasadowości i kwasowości pH), które sprawiają, że Twojej koleżance zupełnie nie będzie pasować zapach, a Tobie już tak.

Testuj perfumy przed zakupem

Nic tak nie denerwuje, jak nietrafione zakupy. Dlatego testuj, testuj, testuj! Nie tylko przekonasz się o tym, czy dany zapach Ci odpowiada, ale także zobaczysz, jak zmienia się jego dynamika, jak ewoluuje i reaguje z Twoją skórą. Kusi Cię zapach za paręset złotych? Poczekaj – odwiedź drogerię, sprawdź tester. Jeśli nie masz takiej możliwości – wypróbuj zamienniki perfum, które pachną identycznie jak oryginały, a kosztują ułamek ceny. Dzięki temu nie ryzykujesz utraty paruset złotych, za to wiesz jak pracują dane perfumy i czy Ci się podobają zarówno po kilku minutach, jak i po kilkunastu godzinach. Nie bój się eksperymentować i zagłębiać w tajniki perfum. Co jak co, ale ta nauka na pewno będzie baaaardzo przyjemna!