Home>>Perfumeryjne abc - poradnik>>Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej?
Perfumeryjne abc - poradnik

Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej?

Często patrząc na sklepowe półki widzimy różnicę nie tylko w markach i zapachach perfum, ale także w cenie. Przykładowo na drogeryjnej półce widnieją opakowania znanych perfum. Ku naszemu zdziwieniu, marka oferuje kilka wariantów tego samego zapachu – woda toaletową i wodę perfumowaną. Przy czym ta pierwsza jest znacznie tańsza!  Dlaczego tak się dzieje? Czy warto ją wybrać? Czym różni się woda perfumowana od wody toaletowej? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź już za chwilę!

Perfumy tylko dla kolekcjonerów

Dla niektórych przełomową informacją będzie fakt, że prawdziwych perfum… w zasadzie nikt nie  używa. A to dlatego, że prawdziwe perfumy posiadają stężenie olejków zapachowych od 25-43% zawieszonych w wysokoprocentowym alkoholu. Sprawia to, że perfumy są towarem luksusowym, a za jeden flakonik perfum trzeba zapłacić nawet parę tysięcy złotych. Dlatego większość z nas korzysta z ogólnodostępnych rozcieńczonych wód perfumowanych lub toaletowych, a te najwyższe stężenia perfum (nazywane ekstraktem perfum) w bajońskich kwotach są zarezerwowane dla kolekcjonerów.

Czym różni się woda perfumowana od wody toaletowej?

Woda toaletowa, woda perfumowana, woda kolońska, mgiełki zapachowe… każdy z nas miał do czynienia z tymi nazwami. A różnią się po prostu stężeniem olejków zapachowych, co decyduje o ich trwałości, intensywności, a także cenie. Perfumy dostępne w drogeriach możemy nabyć w różnych  pojemnościach, zazwyczaj od 30 do 100 ml. Poniżej krótka charakterystyka:

• Perfumy – tak jak wspomnieliśmy, najwyższe, najbardziej skoncentrowane stężenie olejków eterycznych na poziomie 25-43%. Bardzo drogie, towar kolekcjonerski.

• Wody perfumowane – powszechnie dostępne perfumy. Stężenie olejków zapachowych w ich przypadku to 10-15%. Jednocześnie są bardzo trwałe i intensywne, a ich zapach utrzymuje się na skórze nawet do doby.

• Wody toaletowe – również bardzo popularna forma perfum. Stężenie olejków eterycznych jest już jednak niższe – 5-10%. Są to delikatne, subtelne zapachy, które utrzymują się na skórze parę godzin. 

• Wody kolońskie – niskie, 3-5% stężenie olejków zapachowych. Stworzone do stosowania po goleniu, by nie podrażniać alkoholem skóry po kontakcie z ostrzami maszynek, brzytew i żyletek.

• Mgiełki zapachowe – bardzo niskie stężenie na poziomie 1-3% olejków zapachowych. Ich cena jest adekwatnie niższa od wód perfumowanych czy też toaletowych, gdyż najkrócej utrzymują się na ciele.

Wody perfumowane, wody tolaletowe
Mgiełki, perfumy, wody toaletowe

EDP, EDT, co to takiego?

Brawo, znasz już główne różnice w stężeniach eterycznych poszczególnych zapachów! Jak teraz odnaleźć się w drogeryjnej dżungli i wybrać odpowiednie zapachy? Na opakowaniach perfum mamy oznaczenia: EDP, EDT, EDC. To nic innego jak francuskojęzyczne akronimy od:

  • • EDP EDP – Eau de Parfum (woda perfumowana).
  • • EDT – Eau de Toilette (woda toaletowa).
  • • EDC – Eau de Cologne (woda kolońska). 

Zatem, gdy zobaczysz któreś z tych oznaczeń, to już wiesz, z którym rodzajem stężenia perfum masz do czynienia. 

Kiedy wybrać wodę toaletową, a kiedy wodę perfumowaną?

Nie jest powiedziane, że woda toaletowa i niższe stężenia perfum od razu są spisane na straty i nie warto ich kupować! To zależy, czego wymagasz od perfum. Przykładowo, jeśli zależy Ci na długim utrzymywaniu się perfum na ciele, to warto wybrać wodę perfumowaną. Intensywność i zapach będą towarzyszyć Ci przez długie godziny, a nawet mogą być jeszcze wyczuwalne następnego dnia. 

Woda toaletowa idealnie sprawdzi się dla odświeżenia, kilkugodzinnego wyjścia, podczas którego chcesz dobrze, ale subtelnie pachnieć. Wody toaletowe zazwyczaj mają cytrusowe, kwiatowe akordy, które doskonale nadają się także na letnie dni i wieczory.

Wody kolońskie i mgiełki zapachowe są raczej do szybkiego, krótkiego poczucia świeżości. Są najtańsze, a jednocześnie najmniej trwałe.

Wody toaletowe i perfumowane
Woda perfumowana a toaletowa – różnice

Różnica w cenie i w trwałości

Często możesz się spotkać z opinią, że wody perfumowane nadają się raczej na jesień i zimę. Nie zgodzimy się z tą opinią, gdyż każdy wybiera takie perfumy, w których czuje się najlepiej! Krótko jednak podsumujmy wymienione stężenia dostępnych w galerii perfum:

Woda perfumowana, czyli Eau de Parfum to wysokie stężenie, najbardziej trwałe perfumy. Woda toaletowa, czyli Eau de Toilette ma średnie stężenie olejków eterycznych, zapach utrzymuje się na skórze i ubraniu do kilku godzin. Eau de Cologne to wody kolońskie, które mają niskie stężenie olejków i nadają się po prostu dla odświeżenia. 

Teraz nic tylko wybrać się do drogerii lub zamówić perfumy w sklepie internetowym i …przetestować ich trwałość na własnej skórze!