Home>>Perfumeryjne ciekawostki>>Poznajmy bliżej składniki perfum
składniki
Perfumeryjne ciekawostki

Poznajmy bliżej składniki perfum

Zawartość każdego flakonika perfum, to indywidualna kompozycja, która leży po stronie producenta danej marki. Wszystko jest zależne, od upodobań i pomysłu, który oferuje dana firma. Jednak są pewne składniki, które w przemyśle perfumeryjnym, pojawiają się bardzo często. Na pewno nie raz słyszałeś o składnikach: ambra i piżmo. Ale czy wiesz, co to za elementy składu perfum? Oraz w jaki sposób, są one pozyskiwane? Poniżej znajdziesz odpowiedzi, na postawione tu pytania.

Ambra – jako jeden z głównych składników perfum

Pochodzenie ambry, jest dość niespotykane. Bowiem pochodzi ona z przewodu pokarmowego kaszalota. Skąd się bierze? Jest wynikiem, jego niestrawności. W momencie wydalenia, pływa ona po powierzchni morza, a także osadza się na plażach. Być może ciężko Ci będzie sobie wyobrazić, ale kaszalot, może wyprodukować nawet do 3 ton ambry. Skąd więc bierze się jej wysoka cena? Można powiedzieć, że skoro kaszalot wydala tyle ambry, powinna być ona bardzo tania. Jednak w tym przypadku, ambra wymaga bardzo długiej obróbki laboratoryjnej, która może trwać nawet kilka miesięcy.

Piżmo – najważniejszy składnik perfum

Piżmo to jedna z najstarszych nut zapachowych na świecie. Do dziś cieszy się ogromną popularnością i posiada rzeszę wiernych fanek. Zapach piżma pozytywnie działa na nasze samopoczucie, nastrój, a także delikatnie nas pobudza.

Perfumy, zawierające w swoim składzie piżmo, należą do grupy najbardziej zmysłowych i pociągających zapachów. Są to bez porównania, jedne z najlepiej sprzedających się nut zapachowych. Piżmo to wyjątkowy aromat. Cząsteczki piżma, wtapiają się w naszą skórę i wytwarzają indywidualny zapach. Dzięki temu, flakoniki perfum, są niepowtarzalne i wyjątkowe. A każdy posiadacz perfum, może cieszyć się perfekcyjnym i uwodzicielskim zapachem.

A czy wiesz, czym tak naprawdę jest piżmo?

Piżmo to nic innego, jak wydzielina z gruczołów okołoodbytniczych samca piżmowca. Jest coraz częściej stosowana w perfumach, jako ich utrwalacz. To właśnie dzięki niemu, nasze perfumy, potrafią tak długo wytrwać na naszym ciele, czy ubraniu. Jednak, nie można ograniczać się tu tylko do piżmowca. Tak naprawdę, piżmo uzyskać możemy także od innych zwierząt. Zapach ten został odkryty od podróżnika Marco Polo, podczas jego wyprawy przez Kaszmir.