Home>>Perfumeryjne ciekawostki>>Zapachy z dzieciństwa
zapachy
Perfumeryjne ciekawostki

Zapachy z dzieciństwa

Pewnie nie raz zastanawiasz się nad różnymi zapachami. Masz wrażenie, że gdzieś w głębi serca, przenoszą Cię one do czasów dzieciństwa. Jakie to zapachy? Czasami jest to świeżo skoszona trawa, czasami pyszne ciasto drożdżowe, ledwo co wyjęte z piekarnika, a czasami lawenda. Czujesz to? Na pewno! A który zapach, jest Twoim ulubionym wspomnieniem?

Pamięć danych zapachów, to jedna z najtrwalszych form naszej pamięci. Dzięki zmysłowi węchu, nasze odczucia trafiają do mózgu, gdzie powstają najpiękniejsze wspomnienia.

Jakie aromaty najczęściej pobudzają u nas wspomnienia?

Świeżo skoszona trawa

Nie da się obok niej przejść obojętnie! I tak samo, nie można tego zapachu nie lubić. Kojarzy nam się on zawsze z mokrą trawą, świeżą i czystą. Na myśl, często przychodzi nam od razu deszcz i jego zapach. Kiedy po kilku tygodniach bez deszczu, doczekamy tego dnia, gdy z nieba spadnie wiele kropel wody, od razu odczujemy świeży, głęboki zapach. Kobiety postrzegają te zapachy zupełnie inaczej niż mężczyźni. Jednak zarówno panowie, jak i panie, mają z nimi pięknie wspomnienia.

Guma balonowa

Kto z nas nigdy nie próbował gumy balonowej? No chyba nie ma takiej osoby! Na półkach sklepowych widniały gumy owocowe, rozpuszczalne o przeróżnych smakach. Jednak zapach, był zawsze taki sam. Gdy teraz, już jako dorośli ludzie, poczujemy zapach gumy balonowej, od razu przenosimy się do czasów naszego dzieciństwa. Do czasów, gdzie guma balonowa była obowiązkową zawartością szkolnego tornistra. Nikt wtedy nie patrzył na zawartość cukru, czy ilość szkodliwych składników. Życie dziecka 15 lat temu było dużo prostsze i przyjemniejsze.

Lawenda

Lawenda gościła chyba w każdej kuchni babci. Tuż obok świeżych ziół mięty, bazylii czy oregano. W sumie babcie miały coś takiego w sobie, że kochały wszelkie zioła i kwiaty w doniczkach w kuchni. I wśród swoich codziennych prac, znajdywały czas na to, aby starannie pielęgnować kwiaty. Stąd też pamiętamy, tak intensywny i trwały zapach kwiatów. I dzięki temu, czując go, teraz nasze wspomnienia wracają do babci. Do jej niepowtarzalnych kwiatów, które były wyjątkowe.

Szkolne aromaty

Dzisiaj, kiedy wszystkie dokumenty piszemy przy użyciu klawiatury komputera, nie używamy już tak często ołówków, czy długopisów. Dla niektórych to pewnie nic dziwnego. Ale czy pamiętasz zapach kredek? Ale nie byle jakich kredek. Takich, z pudełka. Nowych. Świeżych. Takich kredek, którymi malowanie było czystą przyjemnością. Kredki, które można było rozmazać na kartce papieru, palcem. Na pewno! Tego się nie zapomina.

Te wszystkie, wyżej wymienione zapachy, przenoszą nas w czasie. Wracamy do naszego dzieciństwa. Do momentów, gdy problemem nazywano brak temperówki. I to właśnie te zapachy, są najtrwalszymi zapachami w naszym mózgu.