Home>>Perfumeryjne ciekawostki>>Z czego składają się perfumy?
skład
Perfumeryjne ciekawostki

Z czego składają się perfumy?

W poprzednim artykule, wspominaliśmy o alergii i o tym, czy perfumy powodują alergię. Dziś przyszła kolej na uzupełnienie naszych informacji. Jeśli, poznamy z czego składają się perfumy, będziemy mogli uniknąć alergii.

Czy perfumy składają się tylko z ekstraktów zapachowych?

Pierwsze podstawowe składniki każdego flakonika perfum to mieszanina dwóch elementów. Są to absolut i alkohol. Czym jest absolut? To nic innego, jak mieszanina naturalnych materiałów perfumeryjnych lub związków chemicznych, którymi są substancje potrafiące odtworzyć zapach np. kwiaty, łodygi, korzenie, kora, zioła czy owoce.

Jak zatem uzyskać swój ulubiony zapach?

Dzięki nowoczesnym technikom, możemy zamknąć naturalne zapachy w próżniowej kuli. Z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury, specjaliści mogą stworzyć cząstkę zapachową, z naturalnych mieszanin. W ten sposób w eleganckim flakoniku zamknięta zostaje najlepsza esencja perfum. Dzięki szklanej, próżniowej kuli są w stanie odtworzyć niemal każdy zapach, który można sobie wymarzyć.

Aldehydy? Co to takiego?

Do produkcji perfum, wykorzystywane są także zapachowe związki chemiczne. Są to aldehydy. Wykorzystuje się je w celu zastąpienia zapachów roślinnych. Są to m.in. róża, irys, fiołki, kwiaty pomarańczy i gruszki, czarna porzeczka, nasturcja i groszek. Nie można nie wspomnieć tu o liściach i łodyg np. liście cedru, rzeżucha, lubczyk i imbir.

Aldehydy stosuje się nie tylko w celu zastąpienia zapachów roślinnych, ale także i tych pochodzenia zwierzęcego. Specjalnie do produkcji perfum, zostały wyprodukowane: ambra, piżmo, czy kastor. Co najważniejsze, aldehyd został pierwszy raz użyty w roku 1882, przez Paula Parqueta.

Liczba składników do produkcji perfum

Tak naprawdę, liczba wszystkich składników używanych do produkcji perfum, jest ogromna. Zapewne wielu z was ta informacja zaskoczy. Ale obecnie znamy ponad dwa tysiące różnorodnych nut zapachowych. Są to zapachy, z różnych regionów świata i o innych aromatach. Ich cena także jest indywidualna. Bowiem, niektóre składniki potrzebne do wyrobu konkretnych perfum, mogą być bardzo drogie. Stąd także bierze się tak wysoka cena, za większość dobrych i trwałych perfum.

Rodzaje składników perfum

Wszystkie składniki perfum, możemy podzielić na trzy rodzaje. Wyróżniamy składniki roślinne, zwierzęce i syntetyczne. Składniki syntetyczne to najtańsze odpowiedniki zapachowe składników naturalnych. Choć pachną one tak samo, jednak wytwarzane są w łatwiejszy sposób. Dlatego też, cena może być znacznie niższa.