Home>>Perfumeryjne ciekawostki>>Poznaj historię perfum
Historia perfum
Perfumeryjne ciekawostki

Poznaj historię perfum

Perfumy, od zawsze odgrywały ważną rolę w życiu człowieka. Pobudzając nasze fascynacje, w ten sposób docierając do mózgu. Dlatego tak mocno wpływają na nasze samopoczucie i emocje. Ale skąd właściwie wzięły się perfumy? Gdzie jest ich początek?

Kilka faktów o historii perfum…

Perfumy miały swój początek już w starożytności. Palono wtedy żywicę i zioła, które oddawały wyjątkowy zapach. Praktykowano także, mirrę i kadzidło w modlitwach religijnych. W tym przypadku, także odczuwano niebanalne zapachy. Na każdym kroku, można było spotkać się z aromatami przeróżnych zapachów. W tamtych czasach, ludzie wierzyli, że zapachami można leczyć. Stąd zapoczątkowane także zabiegi aromaterapii. Wierzono, że kąpiele w ekstraktach zapachowych, pozytywnie wpłyną na stan zdrowia chorych.

Historia perfum sięga także kultury muzułmańskiej

źródło zdjęcia: pexels.com

W dalszych latach, perfumy zostały kontynuowane. W Księdze Koran zostało napisane: „(…) Zapachy są pożywieniem, które pobudza ducha, a ten jest jak wielbłąd, którego człowiek dosiada i każe się wieźć do celu”. Podjęto się wtedy destylacji, co wpłynęło na to, że olejki zapachowe można było stosować regularnie i efektownie.

Renesans / Oświecenie

źródło zdjęcia: pexels.com

Pod koniec XIV wieku, zaczęto dużą uwagę skupiać na maskowaniu nieprzyjemnych zapachów. Dlatego w tym celu korzystano z mocnych ekstraktów m.in. piżmo, czy jaśmin. Były to perfumy sprowadzane głównie z Włoch. Dzięki temu, w dużej mierze zaowocowała tam także gospodarka. W szybkim tempie rozwinął się także przemysł Francji. Moda na kąpiele w ekstraktach zyskała więcej fanów. Dlatego też, Paryż stał się perfumeryjną stolicą w całej Europie. I tu możemy powiedzieć, o pierwszych produkcjach perfum w małych flakonikach, które cieszyły ciało, a także i umysł.

Ciągły rozwój technologii

źródło zdjęcia: pexels.com

Technologia produkcji perfum, stale się rozwijała. Co raz, tworzono lepsze i trwalsze perfumy. Rynek był wzbogacany o większą liczbę flakoników. Jednak to nie wszystko! Flakoniki zyskały w końcu rozpylacz. Dzięki niemu korzystanie z perfum, stało się dużo łatwiejsze.

XX wiek perfum

źródło zdjęcia: pexels.com

Perfumy w wieku XX, stały się eleganckim dodatkiem do ubioru. Stosowane były jako element wykańczający całą stylizację. Dzięki nim, osoby które z nich korzystały, czuły się bardziej atrakcyjne. Podjęto wtedy, także decyzję o nazewnictwie perfum. Każdy zapach miał swój indywidualny numer, ale i nazwę. Nazwy perfum, miały kojarzyć się z uczuciami, wspomnieniami, czy pragnieniami, a flakoniki produkowane były z roku na rok o nowocześniejszym kształcie.

Perfumy dziś

W XXI wieku, perfumy stały się obowiązkowym wyposażeniem kosmetyczki. Dostarczane są one do niemal każdego zakątka świata. Produkowane są, z coraz to różniejszych składników.

źródło zdjęcia: pexels.com