Home>>Perfumeryjne ciekawostki>>Czy perfumy powodują alergię?
perfum
Perfumeryjne ciekawostki

Czy perfumy powodują alergię?

Perfumy zagościły w naszej codziennej pielęgnacji na zawsze. Używamy ich już każdego dnia, a nie jak to bywało „od święta”. Ulubione zapachy nie tylko poprawiają nam humor, ale także dodają nam pewności siebie. Jest to bardzo przydatne w szkole i w pracy. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy osobami nieśmiałymi. Jednak żyjemy w czasach, gdzie alergie na kosmetyki pojawiają się coraz częściej. Jak to jest z perfumami?

Uczulają nas kremy, maseczki, balsamy i nawet lakiery hybrydowe. Czy perfumy również mogą uczulać?

Niestety, ale perfumy także mogą uczulać. Nie ma kosmetyków, które nie mogą powodować alergii. Wszystko jest zależne indywidualnie od osoby, która używa danego kosmetyku. Jeden kosmetyk nie uczuli stu osób, a uczuli jedną. Nie jest to problem z konkretnym kremem, tylko z tym, że na jego jeden składnik mamy alergię.

Perfumy, w swoim składzie, posiadają substancje zapachowe, które mogą wywołać alergię. Jeśli w danej fiolce perfum, znajduje się ekstrakt np. lawendy, a osoba, która używa tych perfum, jest uczulona na lawendę, niestety dostanie wtedy niepożądanej alergii. Dlatego, przy zakupie perfum, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich skład. Zwłaszcza w przypadku, gdy mamy stwierdzone alergie na ekstrakty pochodzenia naturalnego.

Jakie mogą być objawy alergii?

Najczęściej spotykane są dwa objawy alergii. Pierwszy z nich to objawy skórne. Pojawiają się wtedy wysypka i zaczerwienienie, w miejscu gdzie aplikowane były perfumy. Drugim objawem alergii, jest podrażnienie układu oddechowego. Skutkuje to pojawieniem się kataru i kaszlu. Jest to objaw bardzo zbliżony do kataru siennego, który występuje podczas pylenia roślin.

Jednak, musimy pamiętać, ze objawów może być wiele. Mogą pojawić się także bóle głowy, mdłości, duszności, a nawet wymioty. Wtedy konieczne jest natychmiastowe zrezygnowanie z danych perfum i skonsultowanie się z lekarzem. Ale nie poddawaj się.

Jak zakupić perfumy, z obawą przed alergią?

Obawiając się alergii, wcale nie musimy rezygnować z zakupu perfum. Dlatego zanim kupimy dane perfumy, należy wykonać próbę na skórze. W tym celu udaj się do perfumerii, zaaplikuj perfumy na skórę np. nadgarstka i wróć do domu. Odczekaj 24 godziny i jeśli w tym czasie nic się nie stanie, tzn. że bez obaw możesz zakupić daną markę perfum. Upewnisz się, że te perfumy, nie wywołują u Ciebie reakcji alergicznej i ponownie będziesz wiedzieć, jak zakupić kolejne flakoniki z zapachami.

Znajdź dla siebie bezpieczne perfumy, którymi będziesz cieszyć się każdego dnia, bez obaw o alergię. Używaj ich do woli i ciesz się swoim ulubionym zapachem perfum.